Aktualności

Nowy projekt Ustawy o VAT z dnia 18 września.

Nowy projekt Ustawy o VAT z dnia 18 września.

Najważniejsze zmiany ustawy:

 • Wprowadza się Centralne Repozytorium Kas którego administratorem będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej
 • Projekt wprowadza możliwość stosowania kas on-line, które będą przesyłały informacje do Centralnego Repozytorium Kas
 • Nowe kasy będą przesyłały do centralnego systemu informatycznego informację o każdej zaewidencjonowanej transakcji, w szczególności informacje o obrocie, kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru lub usługi, miejsca instalacji kasy fiskalnej.
 • Projekt zakłada że dane będą wysyłane w sposób automatyczny i ciągły.
 • Po stronie podatnika będzie zapewnienie połączenia i przekazywania danych w sposób ciągły. Jednakże naczelnik US może wydać pozwolenie na przekazywanie danych w ustalonych odstępach czasowych.
 • Projekt dopuszcza stare kasy tj. z kopią papierową i elektroniczną lecz będą one powoli wycofywane z rynku. W przypadku zapełnienia kasy dwurolkowej nie będą mogły mieć one wymienionej pamięci.
 • Homologacja dla kas z kopią papierową będzie ważna do 2018 r.
 • Homologacja dla kas z kopią elektroniczną będzie ważna do 2022 r.
 • Faktury VAT do paragonów będzie można uzyskać tylko do tych paragonów na których umieszczono NIP Nabywcy.
 • Dopuszczono kasy używane na podstawie umowy najmu lub leasingu.
 • Podatnikom, którzy zakupią kasę online przysługuje nowe odliczenie w wysokości 90%, ale nie więcej niż 1000 zł ceny zakupu kasy.
 • Odliczenie musi być zwrócone jeśli nie dokonano przeglądu serwisowego lub zakończono działalność przed upływem 4 lat.
 • Podatnicy, którzy zakupili kasę „starego typu” mają dotychczasowe odliczenie w wysokości 700 zł.
 • Grupy podatników, którzy będą musieli wymienić kasy na online:
  1. usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, stacje benzynowe – do 31 grudnia 2018 roku
  2. usługi gastronomiczne i budowlane – do 30 czerwca 2019 roku
  3. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, zakwaterowania oraz fitness – od 1 stycznia 2020 roku
 • Projekt ustawy podlega notyfikacji w UE (3 miesiące)
Pełny projekt ustawy

Od nowego roku E-kasy lub JPK

Od nowego roku nie będzie obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na on-line. Będzie obowiązek przesyłania fiskusowi pliku z paragonami lub za pomocą e-kasy. Od prawie roku projekt rozporządzenia odnośnie wprowadzenia od 2018 r. kas fiskalnych online jest na etapie uzgodnień społecznych. Mówi on o możliwości wysyłania e-paragonów z kasy bezpośrednio do repozytorium skarbowego oraz wysłania e-paragonu do klienta. Podłączenie wszystkich kas fiskalnych do centralnego systemu monitorującego wszystkie transakcje ma pomóc w walce z szarą strefą. W stosunku do pierwszej wersji ministerstwo wprowadza jednak istotne zmiany. Przedstawiamy informacje uzyskane od Ministerstwa Rozwoju, które jest odpowiedzialne za projekt.

Czytaj więcej

Taksometr Taxi E

Szukasz najlepszego taksometru fiskalnego na rynku? Taksometr Taxi E jest już dostępny w naszych salonach w Augustowie, Suwałkach, Ełku i Grajewie. Dotknij nowych możliwości i poznaj najważniejsze zalety Taxi E. Sprawdź jak prosty w obsłudze jest pierwszy w Polsce taksometr fiskalny z ekranem dotykowym!

Czytaj więcej

Poradnik kasy Novitus Next: Wideo instrukcje

Kiedy pojawiły się pierwsze smartfony wielu uznawało je za bardziej skomplikowane niż zwykłe komórki a to nie była prawda. Next to niezwykle prosta w obsłudze kasa fiskalna i to wie dzisiaj każdy kto już jej raz spróbował ale jeśli wydaje Ci się, że tak nie jest, rzuć okiem na te tutoriale i wszystko będzie jasne. Będziemy nagrywać dalej i wszystko aby jeszcze bardziej ułatwić klientom poznanie ogromu przyjemnych funkcji kasy Next.

Czytaj więcej

Co trzeci Polak żąda paragonów fiskalnych

Jak informuje resort finansów, już co trzeci Polak żąda paragonów fiskalnych przy zakupie towarów i usług. Ministerstwo Finansów podsumowało właśnie efekty 16 miesięcznej Narodowej Loterii Paragonowej. Według Leszka Skiby, wiceministra finansów, z badań wykonanych przed uruchomieniem loterii w 2014 roku wynikało, że tylko 7 procent respondentów upominało się o paragony fiskalne, gdy nie otrzymywało ich podczas zakupów towarów, natomiast około 5 procent przy zakupie usługi.

Czytaj więcej

Ekstremalne testy Novitus Next

Wiele już wiecie o kasie fiskalnej Novitus NEXT. Ale z pewnością nie widzieliście jeszcze jak ekstremalne próby przeszedł zanim trafił do rąk naszych klientów. Obejrzyjcie krótką relację z testów. Szczególnie polecamy końcówkę i część "making of" gdzie możecie zobaczyć z jakim poświęceniem i pasją pracujemy nad nowymi urządzeniami;)

Czytaj więcej

Kasy fiskalne w 2017 roku - zwolnienia i terminy

Polecamy lekturę ciekawego artykułu na temat aktualnych przepisów dotyczących stosowania i zwolnienia z obowiązku używania kasy fiskalnej. W tekście szczegółowe omówienie przepisów wraz z komentarzami. Zapraszamy.

Czytaj więcej

Ostatnie posty