E-kasy

Od nowego roku E-kasy lub JPK

Od nowego roku nie będzie obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na on-line. Będzie obowiązek przesyłania fiskusowi pliku z paragonami lub za pomocą e-kasy.

Od prawie roku projekt rozporządzenia odnośnie wprowadzenia od 2018 r. kas fiskalnych online jest na etapie uzgodnień społecznych. Mówi on o możliwości wysyłania e-paragonów z kasy bezpośrednio do repozytorium skarbowego oraz wysłania e-paragonu do klienta. Podłączenie wszystkich kas fiskalnych do centralnego systemu monitorującego wszystkie transakcje ma pomóc w walce z szarą strefą. W stosunku do pierwszej wersji ministerstwo wprowadza jednak istotne zmiany. Przedstawiamy informacje uzyskane od Ministerstwa Rozwoju, które jest odpowiedzialne za projekt.

Najbardziej kosztowną i drażliwą kwestią miała być wymiana urządzeń na nowe. Około 700 mln zł mogła kosztować handlowców wymiana kas fiskalnych. To cena, jaką trzeba by było ponieść, aby zastąpić tradycyjne dowody sprzedaży elektronicznymi. Resort rozwoju informuje iż nie będzie jednorazowej wymiany urządzeń. Proces ten będzie wydłużony w czasie. Kasy będą wymieniane po wyczerpaniu pamięci fiskalnej lub po naturalnym zużyciu. Jednak, w niektórych branżach, obowiązek wymiany może być wprowadzony szybciej. Są to branże, w których istnieje duże ryzyko nadużyć podatkowych. Reasumując wymiana urządzeń na e-kasy będzie rozciągnięta w czasie i nie będzie obowiązku wymiany od 1 stycznia 2018r.

E-paragony

Wprowadzenie e-kas i e-paragonów dla sklepów nie oznacza wielkiej rewolucji. Nadal w sklepie będziemy otrzymywać tradycyjne paragony, a e-paragony będziemy otrzymywać na żądanie. Kasy fiskalne on-line firmy Novitus będą przygotowane na rejestrowanie i wysyłanie do klientów paragonów w formie elektronicznej. Będą miały możliwość rozszerzenia o modem GSM lub WiFi, co bardzo ułatwi komunikację z serwerami fiskusa i systemem dystrybucji e-paragonów do klientów. Podatnik będzie musiał dodatkowo zapewnić dla nowych urządzeń dostęp do internetu.

Klienci aby otrzymać e-paragon będą musieli uzyskać identyfikator zakupowy (IDZ). W tym celu powstanie specjalny portal, gdzie będą mogli się rejestrować i pobierać IDZ w formie kodu.

Więcej informacji:

www.online.novitus.pl

JPK lub e-kasa

Ministerstwo zapowiada też chęć wprowadzenia JPK (jednolitego pliku kontrolnego) w przypadku paragonów. JPK jest zbiorem danych, który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Dotychczas takie dane musiały przekazywać duże podmioty oraz średnie przedsiębiorstwa. Wprowadzenie JPK w Polsce było wzorowane na doświadczeniach rozwiązań skutecznie wprowadzonych do systemów prawnych wielu państw UE. Nie wiadomo jednak jeszcze, w jaki sposób te informacje będą przekazywane. Wiadomo natomiast, że obowiązkiem tym miałyby być objęte firmy, które nie będą miały e-kasy fiskalnej. Naszym zdaniem to będzie skuteczna zachęta do wymiany starej kasy na e-kasę, która będzie robiła to automatycznie, a kasy rolkowe od nowego roku przejdą do lamusa.


Joanna Walicka
specjalista ds. kas fiskalnych OPTINEX
Augustów, ul. Jonkajtysa 4,
tel. 87 643-08-55 kom. 609 090 555
www.kasy.optinex.pl

Ostatnie posty